Autorul mureșean Aurel Pantea

Autorul mureșean Aurel Pantea a câștigat luni, 15 ianuarie, 2018, Premiul National de Poezie “Mihai Eminescu” pentru Opera Omnia. Poetul a fost premiat la Casa Tineretului din Botoșani de către primarul Cătălin Flutur, și a primit, totodată, titlul de cetățean de onoare al municipiului Botoșani.
Aurel Pantea s-a născut pe 10 martie 1952, la Chețani, județul Mureș. A absolvit Facultatea de Filologie a Universității “Babeș-Bolyai” Cluj (1972-1976), în timpul studenției fiind redactor la revista Echinox. După absolvire, a fost profesor la Borșa-Maramureș și Alba Iulia (1976-1983), corector la ziarul Unirea din Alba Iulia (1980-1984). În prezent este conferențiar dr. la Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Din 1989 este redactor al revistei Vatra din Târgu Mureș. Din 1990 este redactor-șef al revistei „Discobolul” din Alba Iulia.

A publicat volume de poezii: Casa cu retori, București, Editura Albatros, 1980; Persoana de după-amiază, Cluj, Editura Dacia, 1983; La persoana a treia, București, Editura Cartea Românească, 1992; Negru pe negru, Editura Arhipelag, 1993; O victorie covârșitoare, Editura Paralela 45, 1999; Aceste Veneții, aceste lagune (antologie), Editura Axa, 1999; Negru pe negru (alt poem), Editura Casa Cărții de Știință, 2005; Negru pe negru (antologie), Editura Limes, 2009; Nimicitorul, Editura Limes, 2012; Recviem pentru tăceri și nimiciri (antologie), Editura Tipo Moldova, 2013; O înserare nepământeană, Edit. Arhipelag 21, 2014; În urmă se sting toate luminile (antologie), Editura Charmides, 2014, Opera poetica, Ed. Paralela 45, 2016.
Aurel Pantea este membru al Uniunii Scriitorilor din România.
*
Prin hotărârea Consiliului Local Chețani, din 29 august 2014, a fost decernat titlul de Cetăţean de Onoare poetului Aurel Pantea iar decizia a fost dusă la îndeplinire cu prilejul festivităților din 28 septembrie 2014, din centrul comunei Cheţani. Cu acest prilej, aurel Pantea declara: “decernarea titlului de Cetăţean de Onoare, (…) reprezintă pentru noi o a doua întoarcere acasă. Fireşte, e o mare onoare, după mulţi ani, perioadă în care tărâmul natal n-a încetat să fie viu în gândurile şi inimile noastre. Ne bucuram şi pentru faptul că ne vom revedea prietenii şi neamurile. Mulţumim Consiliului Local Cheţani (…) pentru eleganţa gestului”.
Suntem mândri că un fiu al comunei noastre a ajuns să fie cinstit și apreciat de către cele mai înalte autorități ale culturii române. Parafrazând un text nemuritor al lui Miron Costin putem spune, referitor la Aurel Pantea: om deplin, cap întreg, fire adâncă, cât poți zice că nasc și în Chețani oameni.

Ultima actualizare: 09:38 | 10.06.2024

Sari la conținut