La Grindeni se lucrează la căminele de apă

Primarul Emil Florin Mocan a trecut în revistă stadiul lucrărilor de pe șantierul rețelei de apă potabilă din Grindeni. La fața locului, executantul realiza căminele pentru racordare și instalarea contoarelor de apă. Edilul s-a interesat de nevoile șantierului și-a discutat cu muncitorii modalitățile de stocare a pământului rămas de pe urma lucrărilor precum și felul în care acesta va fi îndepărtat din șantier. Primarul a fost rugat să pietruiască drumurile afectate de lucrările de instalare a rețelei; el i-a asigurat pe cetățeni că străzile și drumurile vor fi refăcute dar, este necesar ca lucrările să fie definitive închiriate, pentru a nu se mai reveni cu pietruirea, în cazul apariției unor probleme. Nerăbdarea și neîncrederea cetățenilor poate fi motivată de felul în care, în trecut, aceștia au fost amăgiți în legătură cu desfășurarea lucrărilor, de modul defectuos în care vechea administrația comunei a înțeles să pună în operă puținele lucrări în care s-a angajat. Toți trebuie să înțelegem că o lucrare bine făcută trebuie să respecte parametrii tehnici și angajamentele financiare și că execuția de mântuială, chiar dacă creează iluzia unei mai rapide încheieri lucrării, nu este opțiune pentru actuala administrație. A venit vremea ca lucrurile să fie executate la timp, respectându-se în parametrii din proiect, fără rabat la calitate și cu respect față de nevoile cetățeanului.